Askeriyede alınan salgın önlemleri

Uzun zamandır tüm dünyanın konuştuğu tek bir şey var, Covid19. İlk olarak Çin ülkesinin Wuhan eyaletinde ortaya çıkan bu virüs, maalesef ki tüm dünyayı etkisi altına almış durumdadır. İnsanlar sevdikleriyle görüşemiyor. Tiyatrolar, konserler ve eğitimler yapılamıyor, peki tüm bunlar olurken askeriyede neler oluyor.

Öncelikle askeriyenin belirli tedbirler alarak faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyebiliriz. Askeri faaliyetlerin durması, ülkeler için büyük sorunlar teşkil edeceğinden bu nedenle güçlü tedbirler alınarak faaliyetlere devam edilmesi gerekmektedir. Peki alınan bu tedbirler nelerdir, sizlere kısaca aktarmak istiyoruz. Elbette ilk tedbir sosyal mesafe kuralı üzerine…

Sosyal mesafe kuralı nedeniyle yatakhane ve yemekhanelerde mesafeler arttırıldı. Yatak ve masaların aralarında büyük bir mesafe bulunmakta ve bununla birlikte bu bölgelerin temizliği de büyük bir oranda arttırıldı. Masa örtüleri yerine tek kullanımlık gazete kağıtları kullanan askeriye bile olduğunu söyleyebiliriz. Askeri üniforma ve ekipmanları yüksek sıcaklıklarda sürekli yıkanmaya ve odalar dezenfekte edilmeye başlandı.

Askeriye içerisinde alınan bu önlemler, gerçekten önemli ölçüde salgının yayılmasına etki ediyor ve askeriyede salgına dair herhangi bir durum olmuyor. Bu sevindirici gelişmeye rağmen askeriyede tedbirler arttırılmaya devam ediyor. Son duyumlara göre askeriyelere ziyaretçi bile kabul edilmemektedir. Yalnızca bunların yeterli olmayacağını düşünen bakanlık, askerlerin çarşı izinlerine de kısıtlama getirdi.

Bu salgının belki de en kötü getirilerinden biri de askeri törenlerin iptal edilmesidir. Yaz mevsimine doğru düzenlenen askeri törenler, görkemli şovlara sahne oluyordu. Birbirinden şık takım elbiseler ile boy gösteren askerler için bu törenlerin önemi oldukça büyüktü fakat bu sene heyecanla beklenen askeri törenlerinde yapılamayacağı duyuruldu.

Elbette biliyoruz ki tüm bu tedbirlerin alınması son derece gerekliydi. Bu nedenle bu tedbirlerin tüm insanlık adına güzel getirileri olacağını düşünüyoruz. Sabırlı geçireceğimiz bu yılın ardından seneye her şeyin normale dönmesini, eski samimiyetlerin hatta hiçbir korku olmaksızın sımsıkı kucaklaşmanın geri gelmesini diliyoruz. O zamana kadar sağlıcakla kalın, okuduğunuz için teşekkür ederiz.